
19 sept. Alustava ettevõtja esimesed katsumused
Näen oma töös igapäevaselt alustavaid ja ka juba tegutsevaid ettevõtjaid. Kõigil neil on omad hirmud. Ausalt öeldes ei olegi vahet, kas su ettevõte on alles idee tasandil või juba mingil määral tegutsev, hirmud on ikka. Lihtsalt alguses tunduvad need suuremad ja hiljem oled juba natuke pädevam hirmude ületamises.
Alustame algusest.
Sul on idee. See on miski, mida tahaksid teha, mis sulle endale meeldib. Leiad, et just selline toode/teenus on turult puudu. Tahaksid selle teoks teha aga ei julge. Kardad, sest sarnaseid tegijaid on juba nii palju, mõni konkurent on juba väga kaugele jõudnud ja mismoodi sina üldse sellele tasemele küündiksid? Sinu rahustuseks ütlen, et nemad ei ole sina. Jõua tagasi täiesti algusesse, kus su idee alles idanema hakkas. Kui konkurendid on nii ideaalsed, siis ei tekiks sul mõtetki midagi juurde luua. Aga see mõte ju ometigi tekkis. Lisaks on kõik erinevad inimesed ja keegi ei saa kellegagi olla üks ühele. Ilmselt oled näinud oma konkurentides midagi, mida sa teeksid paremini ja just see ongi sinu eelis. Nüüd tuleb õppetund nr 1 – räägi oma ideedest AINULT neile, keda sa tõeliselt usaldad. Kuni sa pole veel reaalselt midagi tegema hakanud, pole vaja oma ideed kõigiga jagada. Siin kehtub lause: work hard in silence, let the success be the noise. Ja ma mõtlen seda tõsiselt. Nii väga kui sa ka ei tahaks “testida” oma ideed ja erinevate inimeste arvamust küsida, ma siiski ei soovita seda teha. Eesti on väike ja sa iial ei tea, kui kiirelt võib sinu idee kellegi teise poolt teoks saada. Mul on seda juhtunud ja see tunne ei ole hea. Siis on juba väga raske ennast uuesti ümber häälestada.
Sul on vaja plaani. Kui on plaan, saab ainult plaan pekki minna, muidu läheb kõik! Mu viimase aja lemmiklause. Plaani all pean silmas seda, kuidas idee ellu viia. Mis oleksid esimesed sammud, et oma ideed vaikselt täide viima hakata? Need võivad olla pisitillukesed esimesed sammud. Pane kirja oma oskused ja asjad, mida saaksid kohe ära teha. Pane kirja ka asjad, mida sa ei oska ja millised inimesed sind aidata võiksid. Lihtsam on kohe alguses välja selgitada, milliste asjadega sul on abi vaja, sest kui sa lõpuks jõuad abivajamise faasi, siis on sul juba välja mõeldud, kelle poole pöörduda. Asi ei jää takerduma.
Tunned ennast üksi. Jaaa, nii hirmus kui see ka ei ole, tekib mingil hetkel alati tunne, et oled oma ideega üksi. Enam pole sul seda toetavat töömeeskonda ümberringi, kellega erinevaid asju arutada. Eriti pidades meeles seda, et sa väga ei tohigi oma uut ideed väga kellegile kuulutada. Seega on ülioluline leida enda ümber need usaldusisikud. Pere, sõbrad, kes iganes, kes on valmis sind kuulama, sulle nõu andma ja keda saad usaldada. Kindlasti tekib su ümber ka neid, kes hakkavad rääkima, et see, mida sa teha plaanid on mõtetu, neid tegijaid on juba nii palju ja miks sa üldse vaeva näed? Parem otsi endale normaalne töökoht. Need on need inimesed, kes ei näe suurt pilti. Need samad inimesed tulevad üldjuhul lõpuks ringiga tagasi ja imestavad kui palju sa oled saavutanud ja kui tubli sa oled. Või siis nendivad kadedusega, et “sul lihtsalt vedas”. Nad ei näe seda, kui palju sa selle vedamise nimel oled ohverdanud. Nemad ei taha olla sinu kõrval sellel raskel algusajal, vaid nemad tahavad nautida ainult sinu edu. Või seda kadestada. Seega lase selliste inimeste jutt ühest kõrvast sisse ja teisest välja. Sina tead, mida sa tegema pead ja kui nemad ei näe su suurt eesmärki, siis las nad jäävad kõrvale.
Tulles tagasi selle juurde, et tunned ennast üksi. Minul oli oma ettevõtet alustades pidevalt selline tunne. Ma polnud kunagi varem midagi täiesti üksi teinud. Mulle tundus, et ma ei saa ise kõigega hakkama aga kui ma tahan abi, siis järgneb sellele arve. Arvestades, et alustaval ettevõtjal ei ole rahaga hiilata, siis maksta ka niiväga iga asja eest ei tahaks. Ringiga tagasi – olen üksi. Mingil hetkel sain aru, et olin oma peas loonud juba oma meeskonna. Sõbranna – minu usaldusisik, kellega arutasin uusi ideid ja kes neid ka omaltpoolt juurde tekitas ehk siis mõtles kaasa. Üks sõber, kes oskas kujundada ja oli nõus seda mulle ka õpetama (mis viis mind päris palju edasi). Raamatupidaja – ülioluline isik ettevõtet alustades. Ta aitab teha kõik algusest peale õigesti (kasvõi firmat ettevõtja portaalis registreerida). Tänapäeva raamatupidajad ei ole enam pelgalt raamatupidajad, neid võib võtta justkui koostööpartnereid, sest neil on palju teadmisi ja oskusi ja nad on nõus seda ka sinuga jagama. PS: ma tean superhead raamatupidajat, kellel vaja, kirjutage mulle sõnum! Garanteerin, et te ei tunne ennast enam üksinda J Ja neid inimesi oli veel, kes mind ühel või teisel viisil suunata oskasid. Kindlasti tasub õppida nendelt, kes on sellel alal juba tegutsevad või mõnel muul aga edukad ettevõtjad. Palju on raamatuid, podcaste ja ka inimesi, kes sind lahkelt ettevõtlusesse juhatavad. Leia nad üles. Ehk siis kokkuvõttes oli mul juba päris suur tiim aga maksma ei pea midagi. Tegelikult on alati su ümber inimesi, kes sulle kaasa elavad ja sind toetavad, oska neid hinnata!
Raha. See on alustava ettevõtja väga suur hirm. Siin on mul kaks lahendust. Esimene on see, et alusta oma idee teostamist palgatöö kõrvalt. Vaikselt vaikselt. Asjad ei juhtu üleöö. Tee endale plaan. Kui palju oleks vaja kõrvale panna, et saaksid nii kaua ära elada kui su idee ükskord sulle kasumit tooma hakkaks. Teine asi on see, et mõtle välja summa, mille oleksid nõus oma uude ettevõttesse panustama. See peaks olema selline summa, et saaksid juba alguse ära teha aga samas mitte nii palju, et ennast täiesti nulli tõmbaksid. Mina mõtlesin enda jaoks selle summa välja, kandsin selle oma uue ettevõtte arvele ja hakkasin sellega toimetama. See oli raha, mille olin valmis kaotama. Ehk siis kui peaks juhtuma, et mu idee väga kaugele ei jõua, siis olin valmis selle raha ohverdama, et vähemalt proovida. Võtsin seda kui oma “kooliraha”. Justkui oleksin ostnud koolituse aga koolituse õpetaja olin mina ise. Praktiline iseseisvumise koolitus. Sellisel juhul ei pane sa endale pingeid. Kui miskit ägedat välja tuleb, siis saab minna ainult paremaks aga kui ei tule, siis pole ka kahju, et proovisid. Lisaks pole hiljem ka kahetsust, et ei proovinud, sest kahetseda saame me ainult neid asju, mida me EI teinud. Tehtud asjadest saame ainult õppida.
Kui oled need punktid enda jaoks selgeks mõelnud ja ikka kahtled, siis ma reaalselt soovitan kirjutada äriplaan. Mitte selleks, et kusagilt toetust taodelda (kuigi võib ka selleks) vaid iseenda jaoks. Internetist leiab äriplaani põhjasid. Nende abil saab kõik tulevase ettevõtte kitsaskohad enda jaoks läbi mõelda ja see annab kindlustunnet.
Lõpuks kõige tähtsam koht: kui ettevalmistused ära tehtud, siis reaalselt hakka ka tegutsema. Lihtsalt alusta! Kusjuures see on kõige raskem osa üldse. Või siis pigem kõige hirmsam. Hakka lihtsalt peale, väikeste sammudega. Mõtle läbi oma toode või teenus, kujunda see enda jaoks ideaalseks ja hakka mõtlema, kuidas see inimesteni võiks jõuda. Tasuta turunduskanaleid on tänapäeval väga palju ja ei tasu alahinnata ka oma tutvusringkonda. Kui su toode/teenus on valmis jõudma turule, jõuad sina hetke, kus tasub absoluutselt igaühele teada anda, millega sa tegeled.
Nagu ma alguses ütlesin, viib mu töö mind igapäevaselt ettevõtjatega kokku. Üks väga lihtne aga töötav faktor, kuidas ettevõte edukaks muuta, on sellega lihtsalt tegeleda. Iga idee (olgu see siis toode või teenus) saab oma elu sisse kui seda arendada, sellesse ise 100% uskuda ja seda igal võimalusel inimesteni viia. Ehk siis aktiivselt tegutseda. Ma pole tänaseni näinud äri, millesse panustatakse aega, energiat, pühendumist ja mis ei tööta. Usu iseendasse. Kui sa ise usud endasse ja oma toodetesse/teenustesse, siis hakkavad seda tegema ka teised. Asju, mille kasulikkusesse, ilusse vms sa usud, on väga lihtne müüa. Ehk siis kõige lõpus või vahepeal kui usk kaduma hakkab, jõua tagasi algusesse ja tuleta endale meelde, miks sa alustasid. Soovitatav on need punktid ka kirja panna. Nendest saad rasketel hetkedel motivatsiooni tagasi 😉
So GET shIT DONE!
No Comments